Ömer Kasap

Ziraat Mühendisi / Web Geliştirici

Ömer Kasap

Ziraat Mühendisi / Web Geliştirici
Agriculture Engineer / Web Developer

Curriculum Vitae (EN) Özgeçmişim CV (TR)

Mide Rahatsızlıkları için Bitkisel Tedavi Kürleri

Sarı kantaron yağı mideye iyi gelir mi?

Sarı kantaron yağı mide sorunları ve ülser tedavisinde oldukça faydalıdır. Sarı kantaron yağının antiseptik özelliği vardır. Hücre yenileyici özelliği ile de sindirim sistemi için çok faydalıdır.

Sarı kantaron yağı mide için nasıl kullanılır?

Midede oluşan yaranın iyileşmesi için yapmanız gereken kantaron yağını sabah ve akşam olmak üzere aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketin. 2 ay düzenli kullanımdan sonra mide sorunları ülser gibi problemlerin kaybolduğunu göreceksiniz. Ara vermeden 6 ay boyunca kullanılması durumunda 3 ay ara verilmesi tavsiye edilir.  

Sarı kantaron yağı içilir mi?

Bu sorunun cevabı evet. Sarı kantaron yağı tedavi için içileceği zaman aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir. 

Sarı kantaron yağı nasıl içilir?

 • Kantaron çayı tarifi : Kaynatılmış suya 2-3 çay kaşığı kantaronu atarak 10 dakika demlenmesini bekleyin.

 • Ballı Kantaron : Kantaron otu çiçeği havanda iyice ezilir, elde edilen miktarın 3 misli kadar bal ile karıştırılır. Günde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tok karnına tüketilir.

Mide iltihabı ve helikobakteri pilorinin giderilmesi için bitkisel tedavi

Malzemeler:

 • Altınotu kurutulmuş çiçekleri (5 gr)

 • 500 ml kaynar su 

Hazırlanışı: Alttaki çaydanlığın buharı ile kısık ateşte en az 15 dakika demleyip sabah akşam bir fincan tük...Devamı...

2020-05-31 15:45:38 / 432

Anne ve babanın kabrinde Yasin Suresinin okunması hakkındaki uydurma hadis

Anne / babanın kabrinde Yasin Suresinin okunması hakkında uydurma hadis açıklaması

"Her kim baba ve annesinin kabrini her Cumua ziyaret eder, o ikisinin veya babasının yanında Yâsin (suresini) okur ise, her âyet ve harfin sayısınca günahları afv olunur. "
(İbn Adiy (1/286); Ebu Nuaym, Ahbâr el-Asbahân, C. 2, sf: 344-345; Abdulgani el Makdisi, es Sunen, C.2, sf: 91; Ali el-Muttakî, Kenzu’l-Ummâl, 1981, byy., 16/468)

BU RİVAYET UYDURMADIR

Râvilerinden olan Amr b. Ziyâd’ın hadis uydurduğunu ed-Dârakutnî ve İbn Adiy zikreder. Dolayısıyla İbn Adiy mezkûr rivâyet hakkında; « batıldır bu isnâd ile bir aslı yoktur » der.
İbnu’l-Cevzi kitabında bu rivâyeti zikreder. (el-Mevdûât (3/239) Bu rivâyet, kabirlerde Kur’ân okumanın mustahab olduğuna delil olarak getirilir. Ancak sahih sünnette bunu destekleyen hiç bir delil yoktur. Sahih sünnete göre, kâbir ziyaretlerinde meşru olan, onlara selâm vermek ve ahireti hatırlamaktır.

Muslim ve diğerlerinin rivayet ettikleri hadiste Aişe (r.anha), Allâh Rasûluna (s.a.v.) kabir ziyareti esnasında ne söyleyeceğini sorar, O da şöyle söyle der:
"Bu diyarın mûmin ve müslüman olan ehline selâm olsun, Allâh bizden öncekileri ve sonrakileri affetsin. Allâh’ın izniyle bizler de sizlere ulaşacağız."

Evet Aişe validemiz kabir ziyareti esnasında ne söyleyeceğini sorar, Allâh Rasûlu (s.a.v)’...Devamı...

2020-05-26 00:17:21 / 445

Evde Doğal Antibiyotik Yapımı

Evde Doğal Antibiyotik Yapımı

Birazdan yazacağım doğal antibiyotiği evde herkes yapabilir. Bildiğiniz üzere eczanelerde satılan ilaçların çoğunun kötü yan etkileri olabiliyor. Doğal ilaçları hazırlamak varken macera aramayın! Bu doğal tarif bir çok hastalığa şifa olacaktır inşaAllah.

Gerekli Malzemeler

 • 250 gram maydanoz sapı
 • 250 gram limon kabuğu
 • 250 gram bal
 • 200 ml zeytinyağı (Yaklaşık 1 su bardağı)

Hazırlama Metodu

Maydanoz kökünü çok küçük parçalara kesin ve limon kabuğu, bal ve zeytin yağı ile birlikte blender içine koyun. Bulamaç karışımına gelene kadar malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı buzdolabında saklayın.

Alınma Şekli

Her sabah kalkınca bir çorba kaşığı tüketin (şeker hastaları ise tedbirli ve kontrollü olarak tüketmelidir, inşaAllah onlara da şifa olacaktır). Karışımı bitirdikten sonra bakteriler yok olacaktır biiznillah

Burada en önemli nokta balın doğal ve bilinen bir arıcıdan satın alınmasıdır. Ayrıca limon kabuklarını da karbonatlı suda iyice yıkamanızda fayda olacaktır. Maydanoz köklerini / saplarını da sirkeli suda yıkamanız iyi olacaktır inşaAllah.

Faydaları;

 • Kadınların vajinal akıntılarında, sistit, idrar yolu enfeksiyonu, sırt ağrısı, idrarda kan görme, böbrek taşı düşürme gibi sorunları çözmekte faydalı.
 • Dışarıdan gelen mikrop ve virüslere karşı etkilidir.
 • Hiç bir yan etkisi yoktur.

 

Rabbim cümlemizin şifasını versin. İnşaAllah yararlı bir yazı olmuştur.

Selam ve Dua ile.....Devamı...

2019-11-17 23:26:13 / 630

HAYIRLI MÜMİNE BİR KADIN OLMAK İÇİN

HAYIRLI MÜMİNE BİR KADIN OLMAK İÇİN[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

Rahmân ve Rahîm Olan Allah’ın Adıyla…

--Giriş--

Değerli Bacım;

Ümmet-i Muhammed’in diğer kadınlarına öncülük etmek ister misin? Eğer cevabın “Evet” ise, o zaman aşağıda sıralayacağım maddeleri güzelce oku ve titizlikle yerine getirmeye çalış. Sen bunları yaptığın zaman göreceksin ki, tüm iman etmiş kadınlar sana gıpta edecek ve “Keşke biz de falanca bacımız gibi olabilsek” diye temennide bulunacaklardır. Ama bunları yaparken niyet ve ihlâsını bozma ve insanlar için amel işlemenin, onlar desin diye bir şeyler yapmanın, yaptığın tüm iyilikleri yok edeceğini sakın aklından çıkarma. Şimdi gel, seninle farklı bir mümine kadın olabilmen için neler yapman gerektiğini beraberce öğrenmeye çalışalım. Allah şimdiden seni bu amelleri hakkıyla işlemeye muvaffak kılsın ve bu amelleri yapman noktasında sana yardım etsin. (Allahumme âmîn)

Hayırlı bir mümine kadın olman için:

1- Kendinin, anne-babanın ve tüm müminlerin hidayeti, salâhı ve hayrı için dua etmelisin.

 •  Dua, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in de ifade ettiği gibi ibadetin ta kendisidir. İçerisinde Allah’ın karşısında aciz olduğumuzu itiraf etmek, boynumuzu bükmek, zelil oluşumuzu dile getirmek, yalvarıp-yakarmak gibi kulu Allah’a son derece bağlayan...Devamı...

  2019-03-14 10:37:35 / 831

İslâm'da saliha kadının 22 özelliği

 “Bir erkeği terbiye edin; bir insanı yetiştirmiş olursunuz. Bir hanımı terbiye edin; bir âileyi, hattâ toplumun büyük bir bölümünü yetiştirmiş olursunuz.” denilmiştir.

Çocuğun eğitim gördüğü ilk sınıf, anne yüreğidir. “اَلْاُمُّ مَدْرَسَةٌ / Anne bir mekteptir.” sözü de bu hakîkatin bir ifâdesidir. Annenin ağzından çıkan her bir kelime, çocuğun şahsiyet inşâsında kullanılan bir tuğla mesâbesindedir.

SÂLİHA BİR HANIMIN 22 ÖZELLİĞİ

Sâliha bir hanımefendi;

1- Âilenin huzurunu temin eden ve gönülleri aydınlatan âdeta billur bir avizedir.

2- Âilesine cennet saâdeti bahşeden hoş kokulu bir çiçek, saâdet bahçelerinin en kıymetli tezyinâtıdır.

3- Şefkat, merhamet, iffet, edep, hayâ, tevâzu, cömertlik, tefekkür ve tahassüs ile zirveleşen fazîlet âbidesidir.

4- Evinin işlerini, efendisinin ve çocuklarının hizmetini îfâ ederken dahî Kurʼân-ı Kerîm ile ünsiyetini ihmâl etmeyen bir gayret ve ferâgat timsâlidir.

5- Etrâfına gayet latîf bir lisanla, nezâket ve müsâmaha ile muâmele eden bir zarâfet numûnesidir.

6- Onun yüreği, kendi yavrusundan başlayarak yeryüzündeki bütü...Devamı...

2019-03-14 10:32:20 / 758

Windows 10 Güvenli Mod’da Başlatma

Bilgisayarımızın işletim sistemi zarar gördüğünde sistemimiz açılmayacak duruma gelebilir. Böyle durumlarda Microsoft’un geliştirdiği oldukça basitleştirilmiş Recovery seçenekleri ile bilgisayarımızı kolayca sıfırlayabilir ve masaüstümüze yeniden ulaşabiliriz. Ancak bu durumda bilgisayarımızın hard diskinde Windows’un kurulu olduğu sürücü bölümündeki tüm veriler silinecektir.

Beklenmedik anlarda karşılaştığımız sistem hataları durumlarında bilgisayarımızın içindeki verileri kurtarabilmek adına bilgisayarımızı Güvenli Mod’da başlatmayı deneyebiliriz.

Windows’un bir çok sürümünde bilgisayar açılış ekranlarında F8 tuşu ile Güvenli Mod seçeneği ile açılabiliyorken, bu durum Windows 10 güncellemesi ile birlikte bir çok bilgisayar markasında kullanılamaz duruma geldi. Biz de bu kapsamda işletim sistemi zarar görmüş Windows 10 yüklü bilgisayarlar Güvenli Mod’da nasıl başlatılır, konusunu sizler için derledik.

Windows 10 işletim sisteminde Güvenli Mod seçeneğine ulaşabilmek için öncelikle bilgisayar markamızın Recovery tuşunu öğrenmemiz gerekiyor. Recovery tuşu bir çok bilgisayar markasında F11 tuşu iken bazı bilgisayarlarda F10 veya F12 olarak karşımıza çıkıyor.

Bazı bilgisayar markalarının Recovery tuşları:

Samsung  : F4

HP             : F10 veya F11

Asus          : F9

Casper      : F11 veya F12

Toshiba     : 0 veya F10

Bilgisayarımızın Recovery tuşunu öğrenmemizin arından bilgisayarımızı tamamen kapatıyoruz ve açılış...Devamı...

2017-09-23 18:45:31 / 1058

Windows'ta Depolama Alanını Boşaltmak İçin 3 Faydalı Yöntem!

Sürekli dolan depolama alanından şikayetçiyseniz, Windows'un 'çöp'lerini temizleyerek bilgisayarınızda boş alan açabilirsiniz.
Oyunlar, programlar, dizi ve film arşivleri… Bilgisayar da kullandığımız her şeyin dosya boyutu giderek artıyor. SSD fiyatları her ne kadar düşüyor olsa da bu kadar çok depolama alanına yetişmenin imkanı yok.

Depolama alanının çabucak dolmasının bir başka nedeni de Windows’un istifçiliğidir. İşletim sistemimiz her adımımızı kaydetmeye bayıldığı için küçük küçük parçalar büyüyüp önemli derecede depolama alanı kaplamaya başlar.

Eğer siz de depolama alanınızın sürekli dolmasından şikayet ediyorsanız, anlatacağımız yöntemleri uygulayarak depolama aygıtınızı bir miktar da olsa rahatlatabilirsiniz.

Öncelikle Windows’un arama çubuğuna gelin ve ‘disk temizleme’ yazın. Disk temizlemede ‘geri dönüşüm kutusu’ ve ‘geçici internet dosyaları’ otomatik olarak seçili olacaktır. Eğer sistem dosyalarını temizlemeye tıklarsanız disk temizleme yeniden başlatılacak ve size silebileceğiniz daha fazla seçenek sunacaktır. Buradan istediğiniz gibi diskinizi temizleyebilirsiniz.

Düşük RAM tüketiminde Windows sayfa dosyaları, sabit diski sanal bellek gibi kullanır. Bu yüzden kullansanız da kullanmasanız da önemli büyüklükteki bir bellek alanı (genellikle 16GB) Windows tarafından ayrılır. Bu özelliği devre dışı bırakmak için ‘dosya gezgini’nde ‘bu bilgisayar’a sağ tıklayın ve ardından ‘özellikler’e tıklay...Devamı...

2017-09-18 15:33:12 / 941

Google Play Store'da Keşfedilen Virüs 21 Milyon Cihaza Bulaştı!

Bir siber güvenlik şirketinin ortaya çıkardığı virüsün 21 milyon cihazı etkilediği tahmin ediliyor.


Check Point siber güvenlik hizmetleri şirketi, Google Play Store’a duvar kağıdı uygulamaları ile bir virüs yüklendiğini ve 21 milyon Android kullanıcısına virüsün bulaştığını ortaya çıkardı. McAfee tarafından keşfedilen virüs, bazıları 1 milyon ile 4.2 milyon arasında indirilmeye sahip 50 farklı uygulamada keşfedildi. Virüsün toplamda 5.9 ile 21.1 milyon kişiye bulaşmış olabileceği düşünülüyor.

Check Point’in kayıtlarına göre ExpensiveWall adı verilen virüs, Mayıs ayında Google Play Store’da keşfedilen ve 36 milyon kişiyi etkileyen Judy virüsünden sonra en çok yayılan ikinci virüs oldu.

Check Point’in mobil araştırmacısı Daniel Padon, ExpensiveWall’ın SMS dolandırıcığı için kullanıldığını fakat tam olarak kaç kişinin dolandırıldığını ve ne kadar paranın dolandırıcılara kaptırıldığının henüz anlaşılamadığını söyledi.

Check Point, ExpensiveWall’ı 7 Ağustos’ta Google’a bildirdi ve şirket uygulamaları mağazadan hemen kaldırdı. Bir Google sözcüsü, ‘Uygulamaları mağazadan hemen kaldırdık. Araştırmacılara, Android’i güvende tutmamız konusunda yardımcı oldukları için teşekkür ediyoruz.’ dedi.

ExpensiveWall’ın tek zararı insanları dolandırmaya çalışması değildi. Virüs, bulaştığı cihazların IP adresleri gibi önemli bilgilerini de geliştiricisine iletiyordu. Ayrıca insanları istemedikleri reklamlara tıklamak zorunda bırakarak ‘legal&rsq...Devamı...

2017-09-18 15:26:30 / 817

Kimyonun Bilinmeyen Birçok Yararı Var

Kimyonun Bilinmeyen Birçok Yararı Var
Yemek yapımında en önemli konulardan bir tanesi yemeğe katılan baharatlardır. Baharat yemeğin tadını olumlu yönde değiştirmekte ve tat katmaktadır. Baharatın lezzet dışında da birçok işlevi bulunmaktadır. Çoğu baharatın sağlığa çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu baharatlardan bir tanesi de kimyondur. Kimyonun yararları konusunda her insanın bilmesi gereken pek çok faktör söz konusudur.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon özellikle Hint mutfağının ana unsurlarından bir tanesidir. Yalnızca Hint mutfağında değil, Türk mutfağında da özellikle bazı yörelerde oldukça kullanılmaktadır. Kimyonun sayısız faydası bulunmaktadır. Kimyon insan sağlığına faydası bulunan birçok vitamin ve mineralleri içinde barındırmaktadır. Kimyon içerisinde özellikle A vitamini bol miktarda bulunmaktadır. A vitamini dışında kimyon içerisinde C, E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Tiamin, niasin, folat gibi mineraller de kimyon içerisinde bolca mevcuttur. Kimyon bu çerçevede içerdiği vitamin ve mineral açısından fazlasıyla zengin olup, insanların vücut sağlıklarına çok yararlı bir baharattır. Kimyon ayrıca karbonhidrat bakımından da zengin bir baharattır. Bu özelliği dışında diyet yapan kişilerin de kimyon kullanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Çünkü kimyon içerisinde diyet lifleri de bulunmakta ve kalori olarak insana zarar vermemektedir.

Kimyonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kimyon yalnızca insan sağlığına değil, aynı zamanda cilt güzelliğine de yardımcı olmaktadır. Radikaller ve toksitler bilindiği üzere cilde en zararlı gereken iki unsurdur. Kimyonda yer alan minarell...Devamı...

2017-09-18 15:14:23 / 860

Doğal Antibiyotik Sarımsak

Doğal Antibiyotik Sarımsak
Sarımsak Allium cinsinden bir soğanlı bitki türüdür. Yaklaşık 25 cm’den 100 cm’ye kadar boy atan bir bitkidir. Sap ve yapraklarında kokulu bir yağ tabakası bulunur. Yemeklerde lezzet açısından sıklıkla kullanılır. Dünya da güney batı Asya’ da üretilmektedir. Son derece faydalı ve lezzetlidir. Hoş bir aroması vardır. Salatalarda ve yoğurtla birlikte kullanılabiliyor.

Ülkemizde Hangi Bölgede Yetişir?

Ülkemizde Kastamonu Taşköprü’ de yetişir. Raf ömrü uzundur. Kokusu ise çok keskindir. Ülkemizde başka yerlerde yetiştirilmek istenmiş ancak Taşköprü’ de yetişen sarımsak gibi keskin bir kokusu ve tadı olmadığından tercih edilmemiştir. Kastamonu deyince ilk akla gelen sarımsaktır denilebilir. Bir yıl gibi uzun bir süre normal ortamda saklanabilir. Sonrasında buzdolabında saklama gerekebilir. Ayrıca bazen ev hanımları çiğ olarak buzluğa atabildikleri gibi, havanda ezip bu şekilde de buzlukta dondurup gerektiğinde kullanıma hazır hale getirebilmekteler. Böylece bozulmalar engellenmiş olur. Aynı zamanda da elinizin altında hazır bulunur. Son derece pratik ve kullanışlıdır bu şekilde tüketmek.

Sarımsak Nerelerde Kullanılır?

Sarımsak ilaç fabrikalarına antibiyotik imalatı için de verilmektedir. Tansiyonu düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle çok faydalı bir bitki türüdür. Sarımsağı çiğ tüketmek astım hastalığına, romatizmaya, bademcik, ateşli hastalıklara, grip, nezle, ses kısıklığı gibi hastalıklara çok iyi gelir. Ayrıca trigliserit, HIV virüsü, damar tıkanıklığı, kan şekeri, tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde de çok etkindir. İ&c...Devamı...

2017-09-18 15:12:52 / 929

Mercimeğin İnsan Sağlığındaki Önemi

Mercimeğin İnsan Sağlığındaki Önemi

Bir baklagil çeşidi olan mercimek, baklagiller arasında protein anlamında en verimli olanıdır. Bu anlamda tam bir protein deposu olan mercimek doyurucu bir özellik taşıdığı için ve enerji miktarını dengelediği için özellikle kış aylarında tüketilmesi uygundur.

Mercimek Kolesterolü Dengeler

Mercimek bünyesinde bazı diyet lifleri barındırmaktadır. Mercimeğin içerisinde bulunan bu lifler hem çözünebilir hem de çözünemeyen türdeki liflerdir. Mercimeğin içerisindeki çözünebilen lifler vücuttaki toksik maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve bu sayede mercimek insan bedenindeki kolesterolü dengeler.

Söz konusu çözünebilen lifler ayrıca insan vücudundaki şeker miktarının dengelenmesinde de büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda mercimek diyabetik hastalıkları olan kişilere ve hipoglisemi hastalarına önerilen yiyeceklerin başında gelmektedir.

Mercimeğin içerisindeki diğer lif türü olan çözünemeyen lifler ise vücut tarafından doğrudan dışarı atılmak istendiği için bağırsak sorunları yaşayan hastalara ve hazımsızlık sıkıntısı çekenlere iyi gelmektedir.

Mercimek Kalp Dostudur

Mercimekte bulunan folat ve magnezyum miktarı fazla olduğu için mercimek kalp sağlığına iyi gelmektedir. Bu yüzden mercimek kalp dostudur. Mercimeğin içerisindeki bu elementler kalp sağlığını pekiştiren özellikler taşır.

Mercimek ayrıca içerdiği mineraller ve protein nedeniyle çocukların gelişiminde de büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden gelişmekte olan çocukla...Devamı...

2017-09-18 14:58:41 / 988

Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?

Nefse en ağır gelen vakitlerin başında gelen sabah namazı, maalesef en çok kaçırılan namazların da başında gelir…

Sabah namazının en büyük iki rakiplerinden biri olan uyku, eğer namazınıza galip geliyorsa güne 1-0 yenik başlarsınız… Sabaha pişman uyanırsınız… Güneşi gördüğünüz an 'tüh yine kaçtı 'dersiniz. Namazı kılmamanın verdiği sıkıntı namaz için ne kadar samimi olduğunuzu test etmenizi kolaylaştırır…

Kalkar kalkmaz büyük bir sıkıntı yaşayarak kılıyorsanız ve tüm gün moraliniz bozuk geçiyorsa, diğer namazları tam vaktinde kılıyorsanız, namaza değer veriyorsunuz demektir…

Peki, buna rağmen neden namazlar kaçar?

Kurulan saatler başucuna konulduğunda; saatin kapatılıp uyumaya devam edilmesi kolay olur… Sabah uyandığınızda ilk önce saati suçlayarak ; 'Ulan yine çalmadı!' dersiniz… Oysaki defalarca sizi uyandırmaya çalışmış ama 'kafasına vurarak' susturmuşsunuzdur… Uyandığınızda hatırlayamıyorsunuzdur bile…

Yapılacak tek şey, saati yattığınız yerden uzağa ya da yüksek bir yere koymanız… Böylelikle kapatmak için kalkıp saatin bulunduğu yere kadar yürümeniz, size niçin kalktığınızı hatırlatacaktır…

Eğer buna rağmen kalkamıyorsanız erken uyumanız gerekecektir… Bu kez sabah namazının rakibi 'gece muhabbetleri…'

Özellikle de öğrenci evlerinde kalanlarla, muhabbeti güzel misafirlerle geceyi geçirenlerin sabah namazına kalkamadıkları görülür… Geç yatılınca -kurulu saate rağmen- sabah namazına kalkamayacakları bilinmesine rağmen neden muha...Devamı...

2017-08-31 23:18:16 / 918

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biri olan karabaş otu Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak da bilinir ve Latince adı “Lavandula stoechas”dır. 30-100 santime kadar uzayan bitki, ilkbaharın son aylarında ya da yaz aylarının başında çiçek açar.

Çiçekleri pembe ve mor renkleri arasındadır. Karabaş otu geleneksel olarak sinirleri sakinleştirmek ve kan dolaşımını düzenlemek için tüketilmektedir.

 

 • Hafızayı güçlendirir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Damar tıkanıklığına iyi gelir
 • Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir
 • Sinirleri yatıştırır
 • Sinirsel baş ağrısına iyi gelir
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur
 • Harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt hastalıkları belirtilerini hafifletir
 • Yaraların iyileşme sürecini kısaltır
 • Kaygı ve stresi hafifletir
 • Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir
 • Antioksidanlar bakımından zengindir
 • Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Karabaş otu çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz ancak aktarlarda genellikle kurutulmuş karabaş otu satılmaktadır. 2 büyük bardak çay için 3-4 çay kaşığı kurutulmuş karabaş otunu kaynamış suya atın (ocağı kapatın) ve 4 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Taze bitkiden hazırlarken demleme süresini 3-4 dakika daha uzatabilirsiniz.

 

Karabaş Otunun Diğer Kullanım Alanları

Faydaları lavanta bitkisiyle benzeşen karabaş otu kozmetik sanayinde sabun ve parfüm yapımında kullanılan bitkiler a...Devamı...

2017-08-26 21:41:50 / 1090

B12 vitamini; önemi ve eksikliği

B12 vitamini suda çözülen bir vitamindir. Suda çözülebilen vitaminler vücut tarafından kullandıktan sonra geriye kalanlar idrar yoluyla dışarı atılır. Diğer B vitaminleri gibi B12 vitamini de metabolizmamız için oldukça gerekli vitaminlerden biridir.  

B12 eksikliğinin kesin olarak belirlenmesi için muayene ve kan testi gerecektir çünkü B12 eksikliği belirtileri, başka rahatsızlıklarda da görülebilen ve hemen ne olduğunu ayırt edemeyeceğiniz belirtilerdir. 

B12 eksikliği neden olur?

B12 eksikliğinin pek çok farklı nedeni olabilir. Örneğin; sıkı bir vejetaryen beslenme programı uyguluyorsanız, bu vitaminin eksikliğini yaşamamak için B12 takviyesi kullanmanız gerekebilir.

Çünkü bitki kaynaklı besinlerde B12 vitamini bulunmaz. Ayrıca mide kelepçesi kullanıyorsanız veya bir başka cerrahi zayıflama operasyonu geçirdiyseniz vücudunuz B12 vitaminini emme ve kullanma yeteneğini kaybedebilir.

Gıdaların vücut tarafından işlenmesinde sorunlara yol açan Crohn hastalığı, çölyak hastalığı gibi hastalıkları yaşayanlarda B12 eksikliği sık görülmektedir.

Ayrıca mide asidi üretiminde sıkıntı yaşayan kişilerde, B12’nin vücut tarafından emilebilmesi için bu aside ihtiyaç duyulduğundan eksiklik görülebilir.

B12 eksikliğinin belirtileri

Hafif ve orta düzeyde eksikliğin belirtileri de hafif olur. Ancak B12 eksikliğinin süresi uzadıkça belirtiler şiddetlenir.

B12 eksikliğine bağlı olarak, kanın vücut geneline yeterince oksijen taşıyamaması kendini aşırı yorgunluk, halsizlik ve hafif baş dönmeleriyle belli eder.

Zaman zaman ...Devamı...

2017-08-26 14:52:24 / 1078

Adil Kullanım Kotası kalkıyor!

Adil Kullanım Kotası veya diğer adıyla Adil Kullanım Noktası, internet kullanıcılarının yıllardır en çok şikayetçi olduğu konuydu. İnternet sağlayacıları bu konuda belirli ölçüde çalışmalar yapsa da kullanıcıları tatmin etmiyordu. Gündeme bomba gibi düşen bu gelişme ise yüz binlerce internet kullanıcısını mutlu edecek. 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Adil Kullanım Kotası'nın tamamen kaldırılacağını resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Sayan'ın paylaştığı görsel ile bu sürecin nasıl ilerleyeceği de açıklandı. 

Adil Kullanım Kotası uygulaması 2018 yılı sonu ile tamamen kaldırılacak. Belirtilen bu tarihe kadar geçecek olan süreçte ise kullanıcılara bazı esneklikler sunulacak. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 arası saatlerde AKK (AKN) geçerli olmayacak. Yani kullanıcıların bu saatler aralığında yapacağı internet kullanımları AKK kotasını etkilemeyecek. 


Mobil internet kullanıcıları için de AKN sonrasında veri indirme hızı 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarında ise AKN hız sonrası uygulaması, kullanıcının sahip olduğu tarifeye ve pakete uygun olarak belirlenecek. Bu önemli bir gelişme zira 100 Mbps internet paketi kullanan ile 25 Mbps pakete sahip olan kullanıcılar AKN sonrası aynı hızları kullanmayacak. 

Adil Kullanım Kotası hız limitleri nasıl olacak?
8 - 16Mbps arası AKK'den sonra 5Mbps,
16 - 24Mbps arası AKK'den sonra 8Mbps,
24 - 50Mbps arası AKK'den sonra 16Mbps,
50 - 100Mbps arası AKK'den sonra 24Mbps,
100 - 500Mbps arası AKK'den sonra 32Mbps,
500 - 1000Mbps arası AKK'den sonra 64Mbps

Adil Kullanım Kotası ise 2018 yılı sonunda tarihe karışacak.

...Devamı...

2017-08-26 14:36:16 / 860

İslam'da Helaller ve Haramlar

YEMEK KİTABI

170. : Temiz Olan Sekir Verici Maddeleri Yemek

Bir kısmını Nevevî'nin diğer kısmını da başkalarının tasrih et­tikleri gibi bunlar haşhaş, afyon, benek, anber, za'feran ve cevzetü't-Tıb gibi sarhoşluk verici maddelerdir. Vuruculuk ve saldırganlığa se­bep olan sulu içkiler ise de bu saydıklarımız da aklı karıştırırlar. Meş­rubat bölümünde bu konu ele alınacaktır.

Bu açıklamadan, bunlara uyuşturucu madde denmesinde bir sa­kınca olmadığı anlaşılır. Çünkü bunlar aklı karıştırır, vücudu uyuş­tururlar. Bunların hepsi Müskir veya uyuşturucu olduklarına göre, bunları kullanmanın, tıpkı şarap kullanmak gibi, fısk ve  ol­masında şüphe yoktur. Diğer içilen Müskirat hakkındaki veidler, bu keyif verici ve uyuşturucu maddeleri kullanmakta da geçerlidir. Çün­kü insanı diğer hayvanlardan ayıran, kelâm derecelerine yükselten, Allah ve Resulünün buyruklarını anlamaya âlet olduğu için, Şariin korumasını istediği aklın izâlesinde bu maddelerin de şarap gibi et­kileri vardır. Bu hükümde şarap ile ortaktırlar. O da aklı izâledir. Bunlar da o halde ilerde şarap hakkında anlatacağımız veîdler, aynı şekilde bunlar hakkında da câridir. Bu hususta da “Tehzîrü's-Sikât an Istimain-Kefteti ve'n-Niât” isimli bir eser telif” ettim. Bu eseri, Ye­men âlimleri, bunlar hakkında ihtilâfa düşüp, birinde helâl, diğer iki­sinde haram oldukları yazılan üç risale bana gönderip gerçeğin açık­lanmasını benden istedikleri vakit yazdım ve bunlardan sakınılması gerektiğini belirttim. Orada özellikle diğer sarhoşluk verici ve...Devamı...

2017-08-21 23:49:26 / 1103

EVLENİLMESİ HARAM OLAN KADINLAR

EVLENİLMESİ HARAM OLAN KADINLAR

Kadınlardan nikah edilmeleri haram olanlar Kitap ve Sünnette açık olarak belirtilmişlerdir. Bu hususta Kitap ve Sünnet asıldır. Cenabı Allah şöyle buyurmaktadır:

"Bir de babalarınızın nikahladığı kadınları kendinize nikahlamayın. Geçmişte olanlar artık geçmiştir. Çünkü o, çok çirkin ve iğrenç bir şeydi. Ne fena adetti o. Analarınız, kızlarınız, kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, sütten kardeşleriniz, hanımlarınızın anaları, birleştiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer onlarla henüz birleşmemişseniz (kızlarını almaktan ötürü) üzerinize herhangi bir günah yoktur- kendi sülbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kız kardeşi bir arada almanız haramdır. Geçmişte olanlar artık geçmiştir. Şüphe yok ki Allah, Gafur'dur, Rahim'dir. Maliki bulunduğunuz cariyeler müstesna, kadınlardan kocası olanlarla evlenmeniz de haram kılındı. Bunlar, Allah'ın üzerinize farz kıldığı hükümlerdir. Haram kılınanların dışında kalanlar ise size helal kılındı." (Nisa Suresi 22,24)

Sünnet'e gelince: Ebu Hureyre'nin rivayet ettiği bir hadiste Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:

"Bir erkek, bir kadın ile o kadının teyzesini ve halasını bir arada nikahı altında bulunduramaz." Müslim'in, Aişe'den rivayet ettiği bir hadiste Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:

"Süt emmek, doğumun haram kıldıklarını haram kılar." 

Anaları nikah...Devamı...

2017-08-21 23:39:10 / 1374

Çiçeğin suya olan aşkı

Günün birinde bir çiçekle Su karşılaşır ve arkadaş olurlar. İlk önceleri güzel bir arkadaşlık olarak devam eder birliktelikleri, tabii zaman lazımdır birbirlerini tanımak için...
 
Gel zaman, git zaman çiçek o kadar mutlu olur ki, mutluluktan içi içine Sığmaz artık ve anlar ki, suya Aşık olmuştur.
 
İlk kez Aşık olan çiçek, etrafa kokular saçar,
"sırf senin hatırın için ey Su" diye...
 
Öyle zaman gelir ki, artık su da içinde çiçeğe karşı bir şeyler hissetmeye Başlamıştır.
 
Zanneder ki,
Çiçeğe Aşıktır ama su da ilk defa Aşık oluyordur.
 
Günler ve aylar birbirini kovalarlar ve çiçek acaba
"su beni seviyor mu?" Diye düşünmeye başlar.
 
Çünkü Su, pek ilgilenmez çiçekle... Hâlbuki çiçek, alışkın değildir böyle Bir sevgiye ve dayanamaz.
 
Çiçek, suya
"seni seviyorum der. Su,
"ben de seni seviyorum" der.
Aradan Zaman geçer ve çiçek yine
"seni seviyorum" der. Su, yine
"ben de" der.
Çiçek, sabırlıdır. Bekler, bekler, bekler...
 
Artık öyle bir duruma gelir ki, çiçek koku saçamaz etrafa ve son kez suya
"seni seviyorum." der.
 
Su da ona
"söyledim ya ben de seni seviyorum." der ve Gün gelir çiçek Yataklara düşer. Hastalanmıştır çiçek artık. Rengi solmuş, çehresi Sararmıştır çiçeğin. Yataklardadır artık çi&cced...Devamı...

2017-08-20 19:32:35 / 872

Azotlu Gübreleme Teknikleri

AZOTLU GÜBRELEME

 a. Azot Noksanlık ve Fazlalık Simptomları:

Azot fındığın vejetatif gelişmesi ile direk ilgilidir; noksanlığında ocağın gelişmesi zayıflar, sürgünlerin büyümesi gecikir, sürgünler kısa ve ince olup sürgün gelişmesi vaktinden önce durur. Yaprak ve meyve gözleri az olur, yaprak normalden küçük olup sarımsı-yeşil renk alır. Yapraklara elle dokunulduğunda sert bir his verir. Azot noksanlığı önce yaşlı yapraklarda sararma şeklinde kendini gösterir noksanlık ilerledikçe diğer yapraklarda sararmaya başlar ve vaktinden önce dökülür. Karanfillerin çok azı meyve bağlar. Meyveler fazla büyümez, küçük kalır ve dökülürler Meyve zurufları kısa ve kuyruk uçlu olup açık yeşil renklidir. Azot fazlalığında ocakların gelişmesi çok kuvvetlidir. Sürgünlerin boyları uzun ve sağlıklı görünüşte, yapraklar büyük ve koyu yeşil renklidir Buna karşılık dokuları yumuşak ve fazla suludur.Sürgünler yeterince pişkinleşemezler. bu da gerek kış soğuklarından ve gerekse hastalık ve zararlılardan fındıkların kısa sürede etkilenmesine sebep olur. Ürün fazla olmasına rağmen meyveler küçüktür. Meyvelerin kabukları kalınlaşır, iç meyvenin protein oranı artarken yağ oranı azalır. Dolayısıyla meyve kalitesi de düşer .

b. Azotlu Gübre Uygulama Yöntemi: Laboratuarda yapılan yaprak ve toprak analizleri ile verilecek azotlu gübrenin miktar ve çeşidi tespit edilir. Analiz yapılmadan belirli bir miktar ve çeşitte gübre önermek önceden de anlatıldığı gibi fındığın gelişmesine ve toprağın yapısına i...Devamı...

2017-08-20 18:05:10 / 928

Evlerimizde İdeal İslami Ortam Oluşturmak İçin İpuçları

Bir çocuğu en iyi şekilde bir birey olarak yetiştirebilecek olan ilk kişi annedir. Çocukları şekillendiren, onlara daha iyi Müslümanlar olma yolunda yardım eden en önemli faktör ise evlerdeki ortamlardır. Çocuklarına İslami öğretileri ve ahlakı öğretmek, sonraki yükümlülükler için temel bilgileri aşılamak tamamiyle ebeveynlerin sorumluluğundadır. Bir kişi pes edene kadar hiçbir şey imkansız değildir. Anne ve babalar, çocuklarının geri dönüşlerinde en yüksek faydayı sağlamak için o değerli vakitlerini çocukları için harcamalılardır. Evlerde İslami ortam kurmak ve sürdürmek her aile bireyinde olumlu bir etkiye oluşturacaktır.

Evlerde İslami Ortam İçin İpuçları

Çocuklar dış ortama sıkça maruz kalırlar ve çoğu zaman gördükleri şeyleri birer alışkanlık haline getirebilirler. Aşağıdaki ipuçlarını uygulamak, anne ve babalara evde İslami ortamı sürdürmede ve çocuklarının karakterlerini oluşturmada yardımcı olabilir.

Hedef 1: Her güne bir hadis şeytanı uzaklaştırır.

Çocuklarınıza bir hadis söylemek ve onu alışkanlık haline getirmek, onları İslami anlatımlara ve Peygamberimiz’e (sav) daha da yakınlaştıracaktır. Hadisler, güvenilir alimler tarafından toplanıp derlenen, İslami öğretilerin doğru yansımaları olan sevgili Peygamberimizin (sav) sözleri ya da fiilleridir. Hadis alışkanlığı, çocukların Kur’an’ın ve İslamın temelleri hakkında daha da fazla öğrenmeye can attıkları arayışlar için zihinlerinde bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturacaktır.

Başarmak için ipuçları:

1- Resmi ilkelerden başla...Devamı...

2017-08-16 09:38:46 / 872

Windows 10 Kurulum Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Windows 10 işletim sistemine geçmek isteyen kişilerin temiz bir kurulum yapabilmesi adına Windows 10 için kurulum dosyası oluşturması gerekmektedir.

Windows 10 işletim sisteminin bilgisayarlara kurulabilmesi adına iki farklı seçenek bulunmaktadır. Kişiler USB üzerinden kurulum yapabileceğiniz gibi klasik DVD aracılığıyla da bilgisayarlara yeni bir işletim sistemi yüklenebilmektedir.

Microsoft Media Creation Tools

Microsoft tarafından Windows 10 için hazırlanan Windows 10 kurulum uygulaması sayesinde kişiler kolay bir şekilde USB sürücülere Windows 10 yükleyerek bu işletim sistemini bilgisayarlara kurabilmektedir. Windows 10 kurulum dosyalarının hazırlanabilmesi adına kişilerin Microsoft Media Creation Tools adı verilen uygulamayı indirmesi gerekmektedir. Bilgisayara kurulan bu uygulamanın ardından kişilerin ekranda yer alan seçeneklerden USB seçeneğini seçmesi ve ardından programın işlemleri tamamlamasını beklemesi gerekir.

İşlemler tamamlandığında üyeliğiniz hazır hale getirecek ve bu USB üzerinden kolay bir şekilde bilgisayarınızı boot ederek Windows 10 kurulumunu yapabileceksiniz. Kişilerin aynı zamanda ISO dosyasını oluşturabilmesi ve bu ISO dosyasını DVD’ye yazdırmak şartıyla DVD üzerinden de Windows 10 kurulum yapabilmesi mümkündür. İlk seçim ekranından doğru seçimin yapılması yeterli olacak ve ardından uygulama işlemleri tamamlayacaktır. Bu ekran ise şöyledir;

...Devamı...

2017-08-12 15:38:31 / 924

IOS Güncelleme Uyarıları Kapatma Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere Apple'ın iOS 5 ile beraber sunduğu cihazlar aracılığı ile OTA özelliği birçok kişinin işi daha kolaylaşıyor. Bundan sonra iTunes'a ihtiyaç duymadan gelen tüm yeni güncellemeleri cihaz üzerinden alabilme imkanına sahip olabiliyoruz. Ancak özellikler Jeilbreak bekleyen bazı kullanıcılar,güncelleme uyarılarından oldukça rahatsız olabiliyor. İşte tamda bu durumlarda söz konusu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririm.

1. Adım: Öncelikle iOS cihazınızdan Safari tarayıcısını açın.

2. Adım: Açmış olduğununz Safari tarayıcısı adres satırına bu GitHub bağlantısını yapıştırın: hikay.github.io/app/NOOTA.mobileconfig

3. Adım: Sizden profil yükleme işlemi istenecek. Adımları takip ederek profil yüklemesi yapabilirsiniz.

4. Adım: Daha sonra cihazınızı yeniden başlatın.

5. Adım: Cihazınızın Ayarlar bölümüne girerek Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin. Buradan yeni güncellemeleri kontrol edin. Bir hatırlatma da bulunacak olursa; Cihazınız iOS'un hangi sürümüne sahip olursa olsun, güncellemenin güncel olan uyarısını alacaksınız.

 

...Devamı...

2017-08-12 15:35:06 / 1225

Kinoa'nın Faydaları Nelerdir?

Kinoa, amaranthaceae ait chenopodium bitkisinden elde edilen bir yenilebilen tohumdur. Genel olarak bir tahıl olarak kullanılan kinoanın, aslında başka türleri de vardır. Hemen hemen bütün hububatlar çimenli otlardan gelmektedir. Ancak, kinoa çim ailesine ait değildir. Aslında bu yapraklı bitki tohumunun akrabaları ıspanak, pancar ve pazı olarak sıralanmaktadır. Protein, demir, potasyum ve diğer vitamin ve mineral bakımından zengin olan kinoa hafif tadıyla da oldukça popülerdir. Ayrıca, diyet lifi için iyi bir kaynaktır ve kolayca sindirilir. 

Kinoanın sağlığa olan faydaları
 

Güçlü bir antioksidandır: Kinoa oksidatif strese karşı kalp, karaciğer, böbrek, akciğerler ve pankreasın korunmasına yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Diğer birkaç tahılla karşılaştırıldığında kinoanın antioksidan seviyesi oldukça yüksektir. Bu antioksidanların bazıları fenolikler, polifenoller, antosiyaninler olarak sıralanabilmektedir. Filizi de önemli antioksidan aktivitesi göstermektedir.
 

Proteinleri temin eder: Kinoa yüksek derecede çok protein içermez, ancak yüksek protein kaynağı olarak kabul edilir. Çünkü oldukça iyi bir lizin, metionin ve triptofan gibi temel amino grup asit kaynağıdır. Bunların hiçbiri vücutta sentezlenememektedir.
 

Kalsiyum kaynağıdır: Kinoada bulunan kalsiyum içeriği tıpkı süttekine benzemektedir. Ancak süt ürünlerini hassasiyeti olan insanlar bazen tüketememektedir. Bu durumda kinoa iyi bir seçenektir. Kalsiyum kemik, beyin ve sinir sistemi için son derece önemlidir. 

Devamı...

2017-08-12 15:29:02 / 1137

Zencefilin Faydaları

Zencefilin sağlığa faydaları  çok eski zamanlardan beri bilinmektedir ve bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.  Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türüdür ve daha sonra Asya ve diğer tropikal  Asya bölgelerine yayılmıştır. Zencefil bir metre boyuna kadar büyüyebilen taze ya da kurutularak tüketilebilen bir bitki türüdür.
Şifa kaynağı çok yüksek olan zencefil, yemeklerde ve Asya bölgesinde turşu olarak da kullanılır. Yüksek derecede uçucu yağlar içeren zencefil aynı şekilde yüksek vitamin ve besin kaynağıdır.
Zencefilin %3’ünü uçucu yağlar oluşturur ve tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden alır. Bunun dışında zengin bir B3, B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Bunların dışında zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir.

Zencefilin Sağlığa Faydaları
Zencefilin ilaç sektöründe kullanılmasının yanı sıra, hastalıklar esnasında kısa zamanda sonuçlar alabilmek için alternatif tıp tarafından da kullanılmaktadır. İçerdiği zengin vitamin ve besinler yardımıyla hastalıklarla mücadele ve korunma için de önemli bir bitkidir.

Zencefilin Kana Faydaları: Zencefil normal kan sirkülasyonunu korur. İçerdiği krom, çinko ve magnezyum kan akışını hızlandırdığı gibi aşırı terleme, ateş ve titremeyi önler. Ayrıca vücudun sıcaklığını dengeler.


Zencefilin Mideye Faydaları: Zencefilin mide bulantılarına ve kusmalara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Kesin olarak nedeni bilinmiyor fakat deniz harbiyeleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu...Devamı...

2017-08-12 15:15:50 / 895

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biometrik Fotoğraf

Biyometri Nedir ? Nasıl Çekilir ? Özellikleri Nelerdir?

 

Biyometri, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir terimdir. Özetle, biyometri kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir. e-Pasaportlarda yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik verinin kullanılması mümkündür. Bunlardan göz bebeği biyometrisine dünyada henüz geçilmemiş olmakla birlikte bazı ülkeler tarafından bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.

 

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.

 

Aşağıda örnekli resimlerle açıklanan özellikte olması şartıyla, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından istenilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

 

Farklı ebatlarda ve fonlarda fotoğraf getirilmesi halinde başvuru tamamlanamamakta veya başvuru tamamlansa bile bu pasaportlar tanzim sırasında kalite kontrolden geçemediği için iptal edilebilmekte, bu durumda da yeniden başvurmanız gerekebilmektedir.

 

Bu nedenle, çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında kesilmemesi hususunun fotoğrafçılara muhakkak hatırlatılması gerekmektedir.

 

Devamı...

2017-08-12 15:11:06 / 1279

Temel Bitki Gereksinimleri

Bir bahçeyi tesis ederken iyi araştırmak, doğru bitkiyi bulmamız lazım. Paramız ve zamanımız boşa harcanmamalıdır.

Bir bitkinin gelişmesi için gerekli olan 8 temel faktör vardır.

 1.   Gün süresi
 2.   Işık
 3.   Sıcaklık
 4.   Soğuk
 5.   Isı
 6.   Su
 7.   pH
 8.   Bitki besini

 

GÜN SÜRESİ

Bitkinin gelişip büyümesi, çiçek oluşumu gün içinde yani gündüzleri olmaktadır. (Sabah bir iki tane çiçek varken akşama doğru ağacın çiçekle dolduğunu gözlerinizle görürsünüz) Her bitkinin kendisine özgü gün süresi ihtiyacı vardır. Yeterli gün süresine göre bitki seçmeliyiz, doğru seçim yapmazsak istediğimiz verimi alamayız veya paramız ve zamanımız boşa gidip hiçbir şey elde edemeyiz.

IŞIK

Işık bitkilerin enerji kaynağıdır. Bazı bitkiler Uzun süreli güneş ışığı isterken bazı bitkiler yeterli güneş ışığını aldıktan sonra gölge bir ortamı seçecektir. Eğer doğru bitkiyi seçmezsek bulutlu ve yağmurlu günler veya ülkemizin genel dağlık yapısı nedeniyle tepelerin gün ışığının geç gelmesini veya erken engellemesi bitkiyi strese sokacaktır. Tesisimizin yakınındaki yüksek ağaçlar bitkinin güneş ışığı almasını engelliyecek istediğimiz verimi elde edemeyeceğiz veya seçeceğimiz bitkiye gölge yapacak istenilen verim elde edilecektir.

SICAKLIK

Bitkiler optimum sıcaklık aralığında iyi büyürler. Her bitkinin kendine özgü optimum sıcaklık aralığı vardır. Bir bitki için gerekli sıcaklık aralığı diğer bitki için dar veya geniş olabilir.

SOĞUK

Bazı bitkiler soğuklanma ihtiyacı duymaktadır. 7 °C inin altında 1000-2000 saat arası soğuklanma ihtiyacı duyarken (şeftali), bazı tropikal bitkiler sıcaklık 60 °C altına düştüğünde zarar görmektedir. Bazı bitkiler sıfırın altında soğuklara ...Devamı...

2017-08-12 14:26:46 / 1212

7 Kızın Hikayesi

Yıllar önceydi..

Yedi kızdık biz.. Birbirimizle, arkadaşlıktan öte can kardeşliğini, dava yoldaşlığını ve gönül dostluğunu paylaşırdık.. Dertlerimiz vardı bizim.. Ümmet adına yığın yığın günahlara ağıtlarımız vardı.. Ve tertemiz ellerimiz, gözyaşlarımız, bir de dualarımız vardı yağmur misali..

Dünya hayatını, ayaklarımız yerden bir karış yukarıda yaşardık.. Bol bol okurduk, konuşurduk, tartışırdık.. Gün olur marşlar söyler, sloganlar atardık.. Öğrencilerimiz olurdu, kurslar açar, kamplar kurardık.. Sabahlara kadar çalışır, birkaç saatlik uykularla günü güne ulardık.. Beş dakikalık teneffüs aralarında imparatorluklar yıkar, devletler kurardık..

Daha on dördünde yıllarla başı belada, en fazla on dokuzunda buralardan kuş olup gitme hayalleri kurardık..Anlamazdı kimseler.. En çok da bizimle aynı yolları adımlayan; “Biz de bir zamanlar sizin gibiydik” sözünün mimarı, 80’lerin gençliği..

“Biz onlar gibi olmayacaktık” sözde.. Fakat henüz denenmemiştik, sınanmamıştık..

Şehirlerde dağlara sabırlar büyütüyorduk.. İmtihanımız silahla olacak, sorular hep o bildik meydandan çıkacak sanıyorduk.. Olmadı..

Şehir imtihanları bir başkadır.. Caddeler ağırlaşır insanın ayağının altında, duvarlar üstüne üstüne gelir.. Hayattır, kendisinden kaçtığımız ve ölüme çaremiz yoktur..

Artık suskun acılar, kaybedişler, tükenişler, tavizler ve kalp ölümleri vardır.. Gençlikteki dosyalar rafa kaldırılmış, sevdaların üstüne kül boşaltılmış, duvarlardan afişler sökülmüş ve dillerde slogan kalmamıştır..

O zamanlar çok düşündüm, &ldq...Devamı...

2017-08-12 14:19:17 / 1523

Müslümanların Evliliğe Bakış Açısı

1. Allah'ın Büyük Bir Nimeti

“Yine O’nun âyetlerindendir ki, sizin için nefislerinizden kendilerine ısınırsınız diye eşler yaratmış, aranıza bir sevgi ve merhamet koymuştur. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için nice ibretler vardır.” Rum, 21

Müslüman evliliği, Allahın büyük bir nimeti olarak görür. Ayette de belirtildiği üzere ısınmak, merhamet sevgi üzerine tasarlanmış bu düzen, insanın tamamen iyiliği için hazırlanmıştır. İşte kişi evliliğe yeni bir araba, ev, eşyalar gözü ile bakmaz da, Rabbimin bambaşka bir nimeti gözüyle bakarsa, o evliliğe İslam nazarı tesir eder inşaAllah. Bunun için de evlilikten gelecek her şeye razı olmak gerekir. Niye bu aile, bu koca/kadın ne, nasıl bir hayat, çocuklar, hastalıklar, kötü günler vs.. diye bakılan ve yaşanan bir evliliğin nimet mantığı çökmüştür. Allah ayetinde, size mükemmel evlilikler sunuyorum, demedi. Aksine bunun da bir imtihan olduğunu her daim belirtilmektedir. Öyleyse evliliği cennet vesile bir nimet olarak görmek gerekir. Tıpkı dünyada yaşadığımız bu hayat gibi. 2. Evrensel Bir Sünnet

“Biz her şeyden iki çift yarattık. Umulur ki, iyice düşünürsünüz.” Zariyat, 49

Evrensel sünnet yani Sünnetullah düzeninde, kanunlarında her şey çifttir. Allah bu mükemmel düzeni bu kanun üzere tasarlamış ve yaratmıştır. İşte bu nedenle kanunumuzda, yaratılışımızda bu formül vardır. Tıpkı ağaçlar gibi. Onların dişisi erkeği vardır. Allah bahar ayında erkekten polenleri dişi ağaca taşıması için farklı bir evren kuralı oluşturup, arıları, kelebekleri...Devamı...

2017-08-12 14:15:35 / 974

Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir yüzyıllardır Orta Asya’da ve Kuzey Kafkasya’da tüketilen probiyotik süt ürünü bir içecektir. O bölge insanları sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını kefire borçludur. Gençlik iksiri olarak nitelendirilen kefirin nasıl yapıldığı uzunca bir dönem gizli tutulmuştur. Sütün mayalanması ile yapılan kefirin kıvamı boza gibi yoğun, tadı ise ayrana benzemektedir. Kefir mayalanma işlemi sırasında, köpürme özelliği olan bir üründür.

Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerindeki keçilerin sütünden yapılan kefir diğer fermente süt ürünlerine göre daha ferahlatıcıdır. İlk çıktığı zamanlar keçi sütünden yapılan kefir daha sonraları inek ve koyun sütünden de yapılarak tüketilmiştir. Bu sayede de tüm dünyaya yayılmıştır.

Kefirin içerisinde bulunan yararlı bakterilerin, başta bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi vücutta çok önemli bir işlevi vardır. Yapılan bir araştırmaya göre yoğurtta 2 adet olan probiyotik bakteri, kefirde 25-30 adettir. Kefirin saymakla bitmeyen faydalarına yazımızda yer vermeye çalıştık, eminim okuduktan sonra siz de her gün kefir tüketimine başlayacaksınız.

Kefir Nedir?

Kefir, ayrana benzerliği ile bilinir ve yararlı bakteri kültürleri içerir. Maya, bakteri gibi probiyotik yapılar nedeniyle yoğurda benzetilirken; ekşi ve ferahlık verici bir içecek olmasıyla da tıpkı ayrana benzer. Düzenli kullanıldığında sağlık açısından çok faydalı bir içecektir.

Kefirin Sağlığa Faydalar...Devamı...

2017-08-11 14:53:43 / 930

Instagram Hesap Dondurma

Instagram, ücretsiz olarak fotoğraf ve video paylaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. 2010 yılının Ekim ayında kurulan bu uygulama akıllı telefon kullanıcıları arasında hızla yayıldı. Instagram, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popülerdir. Ülkemizde milyonlarca Instagram kullanıcısı var. Bu kullanıcılar arasında çeşitli nedenlerle hesabını dondurmak isteyenler mutlaka olacaktır. Bu makalemizde geçici olarak hesabını kapatmak isteyen kullanıcılar için Instagram hesap dondurma işlemini anlatacağız.

Instagram hesabını dondurmak için hesabın kullanıcı adı ve şifresini bilmelisiniz. Ayrıca telefonunuzda yüklü olan uygulama üzerinden hesap dondurma işlemini gerçekleştiremezsiniz. Herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan Instagram.com’a girin. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açın. Oturum açtıktan sonra aşağıdaki hesap dondurma linkine tıklayın.

Instagram Hesap Dondurma Linki: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

Bu link sizi hesabınızı geçici olarak kapatacağınız sayfaya yönlendirecek. Söz konusu sayfaya ait ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz.

Bağlantıya tıkladığınızda açılan sayfadaki “Hesabını neden kapatıyorsun?” kısmına “Ara vermek istiyorum.” seçeneğini işaretleyin. Ardından da altındaki alana Instagram profilinizin şifresini girin. Son olarak aşağıdaki “Hesabımı geçici olarak kapat.” düğmesine tıklayın. Böylelikle Instag...Devamı...

2017-08-11 14:48:59 / 1084

İslami Düğün Nasıl Olmalıdır?

Düğün-dernek, sünnet ve benzeri  merasimler hayatımızın en zevkli ve unutulmaz hatıralarının yaşandığı anlardır. Kendimizin ya da çocuklarımızın mürüvvetini görmek, evlenmek, evlendirmek, en mutlu olduğumuz ve bu mutluluğumuzu akraba, dost ve tanıdıklarımızla paylaştığımız, sevinç ve mutluluk vesilelerimizdir. Her şeyden önce bu merasimlerde Mevla Teâlâ’ya bizleri böyle sevinç ve mutluluğa kavuşturduğu için şükretmeli, bu merasimleri Rabbimizin rızasını kazanmak gayesiyle yapmalıyız.

“ Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl” ( Furkan 15/ 74) duası ve Allah’ın emri, peygamberin Kavliyle bir kıza talip olunması ; biz islamı din olarak kabul ettik, Rabbimiz ne derse o şekilde davranmayı kendimize   şiar edindik,  kim ne derse desin bizim için Rabbimizin rızası önemli demek olduğunu dile getirmek olduğunu unutmamalıyız.

 Komşular, akrabalar, misafirler ne der? Ne düşünürler? Aman şu da eksik olmasın aman şu da geri kalmasın” diyerek insanların memnuniyet ve rızaları en üst safhada ön plana çıkarılıyor. Rabbimizin rızası ise hiç akla getirilmiyor. Halbuki rahmani olması gereken bu sevinç ve mutluluk günlerimiz tamamen şeytani bir hale sokuluyor.

Temeli sağlam atılmayan binaların yıkılması ne kadar kolaysa,  dine ve fıtrata uygun olmayan, haramlar, israflar, bidatler ve hurafeler üzerine kurulan evliliklerin yıkılması da o kadar kolaydır. Hayırla başlayan her iş hayırla devam eder, şerle başlayan her iş düzeltmedikçe  şerle devam eder. Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmişse diğerleri de yanlış ...Devamı...

2017-08-11 14:44:26 / 967

Toprak örneği nerelerden alınır?

Aynı tarla içinde aşağıda belirtilen değişiklikleri gösteren yerler varsa her alan için ayrı ayrı toprak örneği alınır.
 

1. RENK (Aynı tarladaki koyu, açık gri, gri, kırmızı vs. gibi renk farklılıklarının bulunduğu yerlerden)
2. EĞİM (Taban ve yamaçta bulunan yerler)
3. YÖN (Kuzey, güney, doğu, batı kısımları)
4. TOPRAĞIN BÜNYESİ (Kumlu, tınlı, killi vs.)
5. TOPRAĞIN DERİNLİĞİ (Derin, orta ve yufka)
6. TABİİ BİTKİLER (Otlu, otsuz vs.)
7. VERİM FARKI (Değişik cins ve miktarlarda ürün kaldırılan kısımlar)
8. GÜBRE FARKI (Değişik gübreleme yapılan yerler ve gübresiz kısımlar)
9. TOPRAK İŞLEME FARKLILIĞI (Değişik toprak işleme, farklı çapalanan ve sulanan kısımlar)
 

TOPRAK ÖRNEKLERİ NE ZAMAN ALINMALIDIR?


Toprak örnekleri ekimden veya gübre kullanım tarihinden 1.5-2 ay önce alınmalıdır. Numune alınan toprak tavda olmalı; çok kuru, yağışlı ve donlu dönemlerde numune alınmamalıdır. Tarla bitkileri için her ekim döneminden önce toprak örneği alınarak tahlil ettirilir. Çok yıllıklarda ise, aynı arazi için birkaç yılda bir (4-5 yıl) toprak örneği alınarak tahlil yaptırılabilir.


TOPRAK ÖRNEĞİ NE İLE VE NASIL ALINIR?


Tarlada önemli değişiklikler gösteren yerler ayrı birer kısım olarak kabul edilir. Bu kısımların her birinden ayrı ayrı birer karışık &o...Devamı...

2017-08-07 15:19:20 / 989

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır ?

Günümüzde en popüler uygulamalarından biri olan whatsappa sizler daha kolay ve zengin bir şekilde iletişim deneyimi sunmak için WhatsApp'a artık WhatsApp Web sayesinde hem telefondan hem de bilgisayardan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Web nasıl kullanılır?

WhatsApp Web'i kullanabilmek için öncelikle önemli üç madde bulunmakta. Bu üç maddeden en önemlilerinde birincisi de Android, İOS, Windows Phone, İPhone, Nokia S60 veya BlackBerry işletim sistemi olan bir telefona

whatsapp uygulamasını yüklemeniz ve kullanıyor olmanız gerekmektedir. İkinci ve üçüncü şartlar ise bilgisayarınızda bir arama motoru ve telefonunuzdaki WhatsApp'ın en güncel sürüme sahip olması gerekmektedir. WhatsApp Web'i kullanmak için öncelikle bilgisayarınızdan arama motoruna girin daha sonra arama motoruna WhatsApp Web yazarak WhatsApp Web sayfasına girin. WhatsApp Web sayfasına girdikten sonra akıllı telefonunuzdaki uygulamaya girin ve daha sonra uygulamada bulunan ayarlar bölümünden WhatsApp Web butonuna tıklayın. Daha sonra telefonunuzda bulunan uygulamasında çıkan barkod tarayıcıyı bilgisayarınızdan girmiş olduğunuz WhatsApp Web sayfasındaki barkoda taratınız. Barkodu tarattıktan sonra artık sizlerde whatsapp 2015 yılının Ocak ayında tarayıcı üzerinden kullanılabilen uygulamanın web versiyonunu kolayca kullanabilirsiniz.

WhatsApp Web bize hangi imkânları sunuyor?

Kişilerin arasında ki iletişimi sağlamak amacı ile oluşturulan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp çoğu kişi tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. İşte bu mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp çok sayıda imkânları biz kullanıcılarına sunuyor. Bunlardan en önemlisi olan telefonumuzda yeterli şarj kalmayınca bilgisayardan girebileceğimiz web uygulaması bizlere büyük bir olanak sağlar. Günümüzde artık çok sayıda ki işlemlerimizi internete bağlı olarak kolay bir şekilde gerçekleştirebiliriz....Devamı...

2017-08-07 15:19:20 / 951

Toprak analizi nedir? Neden yapılır?

Toprak analizi, belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bir metottur. Belirli bir tarlayı temsil eden toprak örneği, laboratuarlarda analiz edilerek içerisindeki bitki besin maddelerinin miktarları bulunur....Devamı...

2017-08-07 15:17:36 / 953

İslamda evlilik görüşmeleri nasıl olmalıdır?

Evlilik görüşmesi, evliliğe giden yolda önemli ve öncelikli bir adımdır. Ahlak güzelliği şüphesiz çok önemlidir. Ancak göz ardı edilemeyecek bir hakikat de tarafların birbirlerini beğenmeleridir. Evlilikle hayâl edilen mutlu bir yuvanın temeli sağlıklı bir görüşme ile atılır. Hatta sevgi ile bütünleşip ebediyet ile taçlandırılması için görüşme kaçınılmazdır. Çünkü insanların yaratılışlarının farklı olması hoşlanma duygusunu göreceli hâle getirmiştir. Sevmeden veya sevgisi sonraya havale edilerek yapılan evlilik, bir süre sonra yıkılmaya ve yıkımlara neden olur.

İslam, evlilik adaylarının görüşmelerini hoş karşılamış ve bu noktada tavsiye buyurmuştur. Muğıre b. Şu’be radıyallahu anh, bir kadınla evlenmek istiyordu. Efendi’miz aleyhisselam ona şöyle dedi: “Ona git ve bak! Zira ona bakman, aranızda uyum için daha iyidir.”[1] Evlilik sonrası yaşam için eşlerin evlenmeden önce konuşmaları, birbirlerinin düşünce ve karakter yapılarını çözmeye çalışmaları lazımdır. Yine konuşarak kendilerine ait kırmızı çizgilerini ve beklentilerini belirtmeleri gerekir. Bunun yolu da sağlıklı görüşmeden geçer. Görüşme bir tercih olduğundan, isabet etmesi veya ıskalaması ile sonuçlanabileceği için tarafların dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

1.Görüşmeye yuva kurma niyeti ile gidilmelidir. “Bir bakayım, niyetim yok ama…” gibi pürüzlü düşünce ile görüşme caiz değildir.

2. Bayan, elbise olarak ev içinde giydiği kıyafeti tercih etmelidir. Burada itidal gözetilmelidir. Çarşaf ile çıkmak doğru olmadığı gibi vücudun içini gösterecek elbise giyerek görüşmeye çıkmak da doğru değildir. Taraflar birbirlerine baktığında kilosunu ve boyunu anlayabilmelidirler.

3.İki kişinin baş başa kalacağı halvet ortamından sakınılmalıdır. Bunu gidermek için ya yanlarında rahat konuşabilecekleri üçüncü bir şahıs bulunmalı ya da görüşme yapılan yerin kapısı açık bulundurulmalıdır. Umuma aç...Devamı...

2017-08-07 15:17:36 / 1327