Ömer Kasap

Ziraat Mühendisi / Web Geliştirici

Ömer Kasap

Ziraat Mühendisi / Web Geliştirici
Agriculture Engineer / Web Developer

Curriculum Vitae (EN) Özgeçmişim CV (TR)

Kimyonun Bilinmeyen Birçok Yararı Var(Tüm Yazılarım)

Kimyonun Bilinmeyen Birçok Yararı Var
Yemek yapımında en önemli konulardan bir tanesi yemeğe katılan baharatlardır. Baharat yemeğin tadını olumlu yönde değiştirmekte ve tat katmaktadır. Baharatın lezzet dışında da birçok işlevi bulunmaktadır. Çoğu baharatın sağlığa çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu baharatlardan bir tanesi de kimyondur. Kimyonun yararları konusunda her insanın bilmesi gereken pek çok faktör söz konusudur.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon özellikle Hint mutfağının ana unsurlarından bir tanesidir. Yalnızca Hint mutfağında değil, Türk mutfağında da özellikle bazı yörelerde oldukça kullanılmaktadır. Kimyonun sayısız faydası bulunmaktadır. Kimyon insan sağlığına faydası bulunan birçok vitamin ve mineralleri içinde barındırmaktadır. Kimyon içerisinde özellikle A vitamini bol miktarda bulunmaktadır. A vitamini dışında kimyon içerisinde C, E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Tiamin, niasin, folat gibi mineraller de kimyon içerisinde bolca mevcuttur. Kimyon bu çerçevede içerdiği vitamin ve mineral açısından fazlasıyla zengin olup, insanların vücut sağlıklarına çok yararlı bir baharattır. Kimyon ayrıca karbonhidrat bakımından da zengin bir baharattır. Bu özelliği dışında diyet yapan kişilerin de kimyon kullanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Çünkü kimyon içerisinde diyet lifleri de bulunmakta ve kalori olarak insana zarar vermemektedir.

Kimyonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kimyon yalnızca insan sağlığına değil, aynı zamanda cilt güzelliğine de yardımcı olmaktadır. Radikaller ve toksitler bilindiği üzere cilde en zararlı gereken iki unsurdur. Kimyonda yer alan minareller ve çeşitli bileşenler radikal ve toksik denilen zararlı unsurları ortadan kaldırmaktadır. Bu neden bu bileşenlerin cilde verdiği türlü zararlar kimyon sayesinde önlenmektedir. Ciltte eğer sivilce, akne, siyah nokta ya da dökülme gibi problemler mevcut ise kimyon bol miktarda fosfor içermesi sebebiyle ciltteki söz konusu problemleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kimyonun içerisinde bulunan toksinlerin vücutta kalmaması ve boşaltım yoluyla dışarı atılması da toksinlerin vereceği zararları ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kimyon sirke ile birleştiği zaman sivilce ve siyah noktalara iyi gelmekte ve zamanla azalmasına sebep olmaktadır. Ciltte mantar, sedef ya da egzama gibi hastalıklar mevcut ise kimyon içerisinde yer alan E vitamini bu tür alerjik rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

2017-09-18 15:14:23 / 759